post

آمادگی لازم برای انجام MRI:

–    از شما خواسته میشود یک لباس مخصوص(گان) در طول این آزمون بپوشید .

دستورات درباره خوردن و نوشیدن قبل از آزمون MRIدر موارد مختلف، متفاوت است . اگربه شما آمادگی خاصی نداده اند می توانید برنامه عادی روزمره تان را دنبال کرده و داروهای معمولیتان را بخورید.

–    از شما خواسته میشود یک لباس مخصوص(گان) در طول این آزمون بپوشید .

دستورات درباره خوردن و نوشیدن قبل از آزمون MRIدر موارد مختلف، متفاوت است . اگربه شما آمادگی خاصی نداده اند می توانید برنامه عادی روزمره تان را دنبال کرده و داروهای معمولیتان را بخورید.

–     در برخی از آزمون های MRIممکن است تزریق یک ماده ی کنتراست بداخل جریان خون بیمار ضرورت پیدا کند.

–     رادیولوژیست یا تکنولوژیست ممکن است از شما سوال کند که آیا شما آلرژی یا هیچ نوع حساسیت به مواد کنتراست رادیوگرافی ، داروها ، غذاها یا آسم دارید یا نه ؟ اگرچه ماده ی کنتراست مورد استفاده در آزمون MRI    

 ( گادولینیوم ) مواد یددار ندارد ولی احتمال ایجادواکنشهای آلرژیک وجود دارد.

–     رادیولوژیست باید همچنین از هر نوع بیماری شما و اینکه تابحال تحت چه عمل جراحی قرار گرفته اید مطلع شود.

–     بعضی شرایط از قبیل بیماریهای کلیوی یا کبدی شدید ممکن است مانع انجام دادن آزمون MRIبا ماده حاجب شوند.

زنان باید همیشه امکان حاملگی خود را به پزشک یا تکنولوژیست اطلاع دهند.

در بررسی اجمالی که از سال 1980 بر روی بیمارانی که MRI انجام داده اند صورت گرفته، هیچ گزارشی ازتاثیرات زیان آور برروی زنان باردار و جنینشان دریافت نشده است، با این حال بعلت اینکه جنین در معرض یک

میدان قوی مغناطیسی قرار خواهد گرفت زنان باردار نباید آزمون MRIانجام دهند مگر اینکه فایده ای از MRIحاصل شود که از خطرات بالقوه آن مهمتر باشد .

–     اگر شما دچار بیماری کلاستروفوبیا (ترس از اماکن بسته ) یا بیماری نگرانی می باشید از پزشک درخواست کنید برایتان یک آرامبخش ملایم تجویز کند.کودکانی که از آرامبخش استفاده نموده اند باید تا 4ساعت از خوردن و

نوشیدن پرهیز نمایند .

جواهرات و دیگر وسایل مشابه باید قبل ازآزمون MRIدرآورده شوند چون اینگونه وسایل می توانند با میدان مغناطیسی دستگاه MRIتداخل ایجاد نمایند( فلزات و اشیاء الکترونیکی نباید در اتاق MRIقرار گیرند .)

* سنجاق ، میخ ، صفحات فلزی یا گیره های جراحی

*دستگاه الکترونیکی کاشته شده مانند ضربان ساز قلبی

–    بیمارانی که احتمال می روند اشیاء فلزی در قسمتهای مشخصی از بدنشان وجود داشته باشند یک رادیوگرافی قبل از انجام MRIممکن است ضرورت داشته باشد .

–     رنگهای استفاده شده درخالکوبیها که حاوی آهن هستند ، ممکن است در طول انجام MRIگرمایشان بالارود ولی این مشکل بندرت اتفاق می افتد .

مواد پرکردنی دندانها و ابروها معمولا” بوسیله میدان مغناطیسی تحت تاثیر قرار نمی گیرند ولی آنها ممکن است درتصویربرداری از ناحیه صورت و مغز اشکال ایجاد کنند بنابراین بهتر است رادیولوژیست از وجود آنها با

خبرباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *