post

توصیه های پزشکی

گاهی به دلیل بی‌اطلاعی از نشانه‌های جدی و مهم بیماری‌ها، با مشكلی جدی مواجه می‌شویم. بنابراین بهترین كار این است كه نشانه‌های مهم بیماری‌ها را بشناسیم و برای درمان به موقع آن‌ها اقدام كنیم. تب بالا، كاهش وزن بدون دلیل، تنگی نفس و …

این 7 نشانه بیماری را جدی بگیرید

هیچ كس دوست ندارد بیمار شود و زندگی خود را با درد و ناراحتی بگذراند، اما گاهی به دلیل بی‌اطلاعی از نشانه‌های جدی و مهم بیماری‌ها، با مشكلی جدی مواجه می‌شویم. بنابراین بهترین كار این است كه نشانه‌های مهم بیماری‌ها را بشناسیم و برای درمان به موقع آن‌ها اقدام كنیم.

تب بالا

تب بالا یا دائمی

تب همیشه و به تنهایی هشداری جدی برای بروز یك بیماری به حساب نمی‌آید. با این حال اگر فردی بیش از 3 روز تب داشته باشد، بهتر است برای رسیدگی بیشتر به پزشك مراجعه كند. تب مداوم و دائمی می‌تواند نشانه عفونتی پنهانی مانند عفونت دستگاه ادراری باشد. در برخی موارد نیز سرطان، توده‌های بدخیم و مصرف برخی داروها می‌تواند سبب بروز تبی طولانی مدت یا همیشگی شود. پس اگر فردی تب دارد و درجه حرارت بدنش بیش از 4/39 درجه سانتی‌گراد است باید بلافاصله به پزشك مراجعه كند.

 

كاهش وزن بدون دلیل

كاهش وزن بدون رژیم لاغری و ورزش آرزوی خیلی از انسان‌هاست، اما این وضعیت در اصل می‌تواند نشانه‌ای مهم از مشكلی در سلامتی باشد. بنابراین اگر در شش ماه گذشته به اندازه 10 درصد از وزنتان كاهش یافته است (مثلا 7 كیلوگرم برای فردی با وزن 68 كیلوگرم) باید با پزشك مشورت كنید. كاهش وزن بدون دلیل می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله اختلالات تیروئید، دیابت، افسردگی، بیماری‌های كبدی یا گاهی سرطان ایجاد شود.

 

تنگی نفس

زمانی كه تنگی نفس خیلی شدیدتر از یك گرفتگی ساده یا گرفتگی ناشی از فعالیت بدنی باشد، می‌تواند نشانه مشكلی جدی به حساب بیاید. اگر هنگام نفس كشیدن خس‌خس می‌كنید، نفس نفس می‌زنید و یا برای نفس كشیدن با مشكل روبه‌رو هستید برای مراقبت‌های لازم باید به پزشك مراجعه كنید. اگر هنگامی كه دراز كشیده‌اید نیز احساس تنگی نفس دارید، باید هرچه سریع‌تر برای بررسی‌های بیشتر اقدام كنید. آسم، ذات‌الریه، بیماری مزمن انُدادی ریه، برونشیت مزمن و آمبولی ریه می‌توانند از جمله علل ایجاد چنین حالتی باشند. البته مشكلات تنفسی می‌تواند به علل دیگری از جمله ترس، وحشت و اضطراب بیش از حد نیز ایجاد شود.

 

تغییر در اجابت مزاج

شرایطی كه در اجابت مزاج، طبیعی در نظر گرفته می‌شود، در مورد افراد مختلف بسیار متفاوت است. بنابراین زمانی كه متوجه شرایطی غیرطبیعی در وضعیت خود می‌شوید، مراجعه به پزشك را نادیده نگیرید. مدفوع خونی یا سیاه و تیره رنگ، و اسهال یا یبوست مزمن از جمله شرایطی است كه باید برای درمان آن‌ها اقدام شود. این تغییرات می‌تواند نشانه وجود عفونتی باكتریایی، ویروسی یا انگلی باشد. علاوه بر این سندرم روده تحریك‌پذیر و سرطان روده بزرگ هم می‌توانند در بروز این وضعیت موثر باشند.

 

اختلالات شخصیتی

زمانی كه با مشكلی در قدرت تفكر یا حافظه خود روبه‌رو شدید، زمان و مكان را اشتباه گرفتید یا با تغییرات رفتاری و شخصیتی مانند عصبانیت بیش از حد مواجه بودید، برای پیشگیری و درمان وضعیت باید سریع به پزشك مراجعه كنید. این تغییرات به دلایل مختلفی از جمله عفونت، كم‌خونی، كاهش قند خون، كم‌آبی بدن یا مشكلات روحی ایجاد می‌شوند. گاهی اوقات هم مصرف برخی داروها می‌تواند این شرایط را ایجاد كند.

 

احساس سیری زودرس

اگر به تازگی حس می‌كنید، زودتر از گذشته یا بعد از خوردن مقدار كمتری غذا سیر می‌شوید، برای بررسی‌های بیشتر باید به پزشك مراجعه كنید. این احساس سیری زودرس می‌تواند با تهوع، استفراغ، نفخ، تب، كاهش یا افزایش وزن نیز همراه باشد. اگر چنین است حتما پزشك را از این نشانه‌ها مطلع كنید.

 

مشكلات بینایی

گاهی دیدن لكه‌های روشن یا جرقه‌های نور در مقابل چشم یا سایر اختلالات بینایی نیز می‌تواند نشان‌دهنده مشكلی در سلامت فرد باشد. بنابراین برای جلوگیری از كاهش دید و افت بینایی یا بروز بیماری‌های دیگر به پزشك مراجعه كنید و از او مشورت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *