سی تی اسکن مولتی اسلایس

45645456456

 

سی تی اسکن یا توموگرافی کامپیوتری COMPUTED TOMOGRAPHY SCAN / CT SCAN یکی از روشهای پیشرفته تصویر برداری پزشکی است .
بعد از رادیوگرافی ساده ، سی تی اسکن بیشترین کمک را به بررسی ضایعات سیستم حرکتی بدن انسان می کند .
امروزه استفاده از سی تی اسکن جزء جدایی ناپذیر در تشخیص و حتی درمان بسیاری از بیماری ها شده است .
با استفاده از تصاویر سی تی اسکن میتوان بافت های درون بدن را مشاهده کرد و شکل آنها را بررسی نمود با این اطلاعات می توان از وجود بیماری های احتمالی آگاه شد . تصاویر سی تی اسکن سطح مقطع هایی از بدن را نشان می دهد.
تصاویر سی تی اسکن با دقت بسیار بیشتر از تصاویر رادیوگرافی ساده ، شکل استخوان و حتی بسیاری از بافت های دیگر اندام را نشان می دهد .
با استفاده از این تکنیک می توان داخل استخوان را هم مشاهده کرد.
تصاویر سی تی اسکن های امروزی بسیار دقیقتر از قبل شده و سرعت این دستگاه ها هم زیاد شده بطوریکه معمولاً انجام یک تصویر برداری سی تی اسکن چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد .

 

baner%20ct%20cancer
برونکوسکوپی مجازی (Virtual Bronchoscopy)

برونکوسکوپی یعنی مشاهده مستقیم مجاری و راه های هوایی ریه پس از بینی و دهان، مری، حلق و حنجره، راههای هوایی؛ شامل نای، نایزه های اصلی می باشند. با استفاده از دستگاههای مخصوص می توان این مجاری را مشاهده نمود و بیماریهای مختلف مانند انواع تومور، عفونت و التهاب ، اجسام خارجی، و خونریزی را بررسی نمود. یکی از مهمترین علل انجام برونکوسکوپیتشخیص زودرس و درمان به موقع سرطان ریه است. این سرطان خطرساز ترین سرطانهاست و لذا افراد پرخطر مانند سیگاریها باید تحت نظر پزشک باشند تا در صورت لزوم از این آزمون استفاده نمایند.
روش رایج انجام برونکوسکوپی چیست؟

در حال حاضر در مراکز برونکوسکوپی به این صورت انجام می شود که بیمار پس از رعایت مقدماتی مانند ناشتا بودن، بسته به نوع برونکوسکوپی تحت بیهوشی عمومی یا تجویز ارامبخش قرار می گیرد. سپس پزشک متخصص یک لوله غیر قابل انعطاف را (مشابه اندوسکوپ ) که به آن برونکوسکوپ گویند از طریق بینی یا دهان وارد حنجره و راهها هوایی بیمار می نماید و تا جایی که بتواند پیش می رود و مجاری هوایی را بررسی می کند.

برونکوسکوپی مجازی چیست و چکونه انجام می شود؟

برونکوسکوپی مجازی روشی است که در آن هیچ لوله ای وارد مجاری هوایی بیمار نمی شود بلکه با انجام یک سی تی اسکن ریه و استفاده از نرم افزار های کامپیوتری پیشرفته شکل کلی و سطوح داخلی مجاری تنفسی بیمار و نیز بافت ریه ترسیم و بازسازی می شود و لذا هرگونه ضایعه و توموری نشان داده می شود.روش انجام بسیار ساده است: به بیمار گفته می شود که نفس را در سینه حبس کند و سپس از وی یک سی تی اسکن ریه بعمل می اید. هیچ نوع بیحسی و مراقبت بهدی مورد نیاز نمی یاشد.

مزایای برونکوسکوپی مجازی نسبت به معمولی چیست؟

در برونکوسکوپی مجازی بیمار کنترین ناراحتی را تحمل می کند. زیرا هیچ چیزی وارد بدن بیمار نمی شود و نیز نیاز به بیهوشی یا داروی ارامبخش نیست. مزییت دیگر این روش این است که در صورت وجود تنگی های شدید در راههای هوایی لوله برونکوسکوپ نمی تواند از آن عبور کند ولی در برونکوسکوپی مجازی راههای هوایی پس از تنگ شدن هم نمایش داده می شوند.همچنین دز برونکوسکوپی مجازی توانایی بازسازی تصاویر بافت ریه نیز وجود دارد ولی در برونکوسکوپی معمولی این توانایی وجود ندارد. زمان انجام برونکوسکوپی مجازی نیز کمتر از روش معمولی است.

با توجه به اینکه در برونکوسکوپی مجازی فرد اشعه دریافت می کند، ایا این مسئله برای بیماران خطرناک است؟

تکنولوژی پیشرفته این روش باعت شده است که در آن حداقل اشعه مورد نیاز به فرد تابیده شود. به طوری که در این آزمون اشعه ای معادل یک سی تی اسکن معمولی ریه به فرد می رسد که کاملا بی خطر است.

برای انجام برونکوسکوپی مجازی چه کار باید کرد؟

در حال حاضر برونکوسکوپی مجازی و افراد متخصص برای انجام و تفسیر آن در این کلینیک وجود دارد، بنابراین پس از تشخیص پزشکان متخصص و درخواست آنان برای انجام برونکوسکوپی مجازی می توان با کلینیک پردیس نور تماس گرفت تا در اسرع وقت نسبت به انجام این روش بی خطر و مطمئن اقدام شود.
خدمات سی تی اسکن

سی تی اسکن از شریانهای مغز

سی تی اسکن از شریانهای گردن

سی تی اسکن از کلیه

سی تی اسکن از قلب

سی تی اسکن از ریه

سی تی اسکن ائورت شکمی

سی تی اسکن ائورت سینه ای

سی تی اسکن ائورت لگنی

سی تی اسکن اندام فوقانی

سی تی اسکن اندام تحتانی

سی تی اسکن از کل بدن

سی تی اسکن از حجم کبد

سی تی اسکن مغز با تزریق

سی تی پروتوکول مخصوص روده

سی تی اسکن سیستم ادراری

سی تی با تزریق مستقیم مفاصل

سی تی با تزریق کل نخاع

سی تی اسکن از نسوج نرم کل بدن
سی تی اسکن از تمامی مفاصل و اندامهای بدن با بازسازی سه بعدی

سی تی از ریه ، شکم و لگن با و بدون تزریق

HRCT از ریه

HRCT از گوش

سی تی اسکن از دنده ها

RIBS با بازسازی ۳D

ABDOMIN PELVIC بدون تزریق با بازسازی برای بررسی دقیق سنگهای ادراری

NECK از بافت نرم گردن و پاروتید

FACE صورت بازسازی

TMJ مفصل گیجگاهی کلی

سی تی اسکن از فک تحتانی و فوقانی

CPA/IAC گوش

ORBIT چشم

سی تی از سینوسهای صورت

سی تی از ستون فقرات با بازسازی

سی تی از استخوانهای لگن ، مفاصل ، ساکروایلیاک ، مفاصل ران و HIP

سی تی نازوفارنکس